Блог
Партнери&Учасники

Міфи про інвестиції на фондовому ринку

Більшість людей, які мають постійну роботу чи власний бізнес, із часом задумуються про розміщення вільних коштів. Інакше кажучи — шукають інструменти для інвестування.

Коли мова йде про інвестування в Україні, перше, про що згадують українці, — депозити. У Західній Європі та США люди ж одразу думають про фондові ринки. Тривала історія функціонування фондових ринків цих країн та орієнтація їхніх економік на первинно капіталістичні способи нагромадження капіталу призвели до залучення більшої частини населення у світ біржових інвестицій. За даними дослідження Gallup, у 2019 році майже 55% населення США були власниками акцій тих чи інших компаній.

Як бачимо, американці віддають перевагу фондовому ринку в порівнянні з банківськими депозитами. В українців же існує ряд упереджень щодо інвестицій у біржові активи. Спробуймо розвінчати найбільш поширені міфи.

Міф 1. Щоб інвестувати на фондовому ринку, треба мати чимало коштів

Необхідний розмір інвестиції залежить від вашої мети. Якщо прагнете впливати на діяльність акціонерного товариства, наприклад, пропонувати власні проєкти рішень на загальних зборах, то потрібно купувати щонайменше 10% акцій підприємства. А якщо ви хочете здійснювати портфельне інвестування без вирішального впливу на підприємство, достатньо мати 100 дол. США й купити навіть одну акцію підприємства.

Ще дешевше — інвестувати в облігації внутрішніх державних позик. Такі державні цінні папери випускає Міністерство фінансів, а купити їх можна, наприклад, у банку або ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА. Вартість однієї облігації в цій інвестиційній компанії коштує 1150 гривень. При цьому інвестори не сплачують жодних комісій, отримують дохід щомісяця і у будь-який момент можуть продати облігації назад. У випадку валютних облігацій ціна однієї держоблігації становить 1150 дол. США.

Таким чином, вам достатньо 1000 дол. США, щоб вигідно й надійно розмістити їх на фондових ринках України чи світу.

Міф 2. Інвестувати на фондовому ринку занадто ризиковано

Чимало людей вважають акції одним із найбільш ризикових інструментів ринку. Проте факти свідчать про інше. Подивімося на історичну динаміку широкого індексу S&P 500 протягом 2000-2020 років (рис. 1). S&P 500 — це фондовий індекс, який охоплює 500 найдорожчих компаній США.
image

Рис. 1. Динаміка індексу S&P 500 протягом 2000-2020 років, пункти
Бачимо, що за останні 20 років американський фондовий ринок зростав навіть попри кризу 2007-2008 років. Він знаходиться у стані сталого зростання з періодичними корекціями у вигляді криз із часів Великої депресії у США.

Якщо інвестор планує інвестувати на період до 10 років, можна опустити ризики спекулятивної зміни вартості акцій компаній. Але ця тенденція характерна лише для «блакитних фішок» — цінних паперів найбільш великих, ліквідних і надійних брендів. Акції компаній, що мають незначну ринкову капіталізацію, зазвичай, не демонструють яскраво вираженої тенденції до сталого зростання, а швидше схильні до циклічних довгострокових коливань у межах визначених цінових коридорів.

Говорячи про ризики інвестування, згадаємо слова Уоррена Баффета: «якщо ви вагаєтесь чи купувати акції компанії на 10 років, то не варто інвестувати у ці цінні папери й на 10 хвилин». Щоб убезпечити себе й отримати максимум вигоди, вибирайте інвестиції з довгостроковим горизонтом.

Міф 3. Інвестування в цінні папери — це лотерея, акції не вартують нічого

Існує думка, що купівля цінних паперів — це гра, результати якої не можна спрогнозувати. Про це активно говорять прихильники «random walk theory (теорія випадкового блукання)», згідно з якою усі рухи ринкових цін у ту чи іншу сторону не піддаються поясненню. На противагу цій думці існує теорія ефективного ринку, яка стверджує, що ринкові ціни є справедливими, адже вони повною мірою показують усю наявну публічну інформацію щодо конкретної компанії.

Слід розуміти, що ринок не завжди об’єктивний, а інколи здатен переоцінювати або недооцінювати певний актив. Нерідко трапляються випадки, коли ринок занадто оптимістично оцінює майбутні грошові потоки компанії та переоцінює її. Однак, після першої ж невдачі ціна акцій бренда коригується до справедливої ціни, а у випадку значних провалів — навіть нижче справедливої вартості.

Завдання інвестора — самостійно або з допомогою фінансового консультанта визначити, переоцінена чи недооцінена певна акція та прийняти відповідне інвестиційне рішення. Проконсультуватися можна в експертів ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА. Якщо рішення буде ґрунтуватись на виваженій фундаментальній оцінці та технічному аналізі — то інвестувати просто й результат не змусить себе довго чекати!

Міфи про фондовий ринок в українців — це лише результат болісного становлення українського фондового ринку на первинному етапі. Насправді, український ринок далекий від ідеалу та й історія його існування занадто незначна за світовими мірками. В Україні без ризиків можна інвестувати лише в державні цінні папери, трохи вищий ризик несуть в собі корпоративні облігації та акції кількох емітентів. А от інвестиції на розвинутому ринку США — можливість на власні очі впевнитись у простоті здійснення інвестицій та можливості прораховувати майбутні доходи.

Денис Білий, інвестиційний аналітик компанії «ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА»