Loading...
blog1

Менше двох місяців залишилося до великої події в аграрній галузі України, яка вже стала традиційною на Львівщині. Цьогоріч упродовж трьох днів, 19–21 квітня, в Міжнародному аеропорту імені Данила Галицького відбудеться VII Міжнародна виставка та форум з розвитку фермерства «AGROPORT WEST LVIV 2018». Чекаємо до себе у гості понад 7 тисяч гостей – фермерів з усієї України. Уперше приєднаються фермери з Півдня України, приїдуть численні делегації з-за кордону.

Наша область обрана не випадково для проведення такого грандіозного форуму. Ми маємо що показати і про що розповісти нашим гостям. У нас відбувається багато позитивних змін у галузі АПК. Про те чого вдалося досягти і зреалізувати у 2017 році і що плануємо на найближче майбутнє, запитуємо в головного промоутера цих змін директора департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації Наталії ХМИЗ.

 – Наталіє Степанівно, досягнення Львівщини як аграрної області стали відомі далеко за її межами. Які були пріоритети у 2017 році?

– Історично так склалося, що в Галичині ведення сільського господарства здавна базується на сімейному і кооперативному принципах. У сільській місцевості проживає 988,7 тис. осіб, що становить 39 % населення області. За чисельністю сільського населення наша область посідає чільне перше місце серед областей України. Ми повинні звертати більше уваги на цих людей, на ці території, де вони проживають. Це і є пріоритетом у нашій роботі.

Одним із наших найцінніших ресурсів є земля, тому її раціональне використання — завжди у полі нашої уваги. У серпні 2017 року ми, за дорученням голови Львівської ОДА, першими в Україні розпочали аудит землі. У 2017 році на Львівщині додатково введено у сільськогосподарський оборот 19,2 тис. га ріллі, яка раніше не використовувалася. Це дозволило збільшити рівень використання ріллі з 80% до 83%. Незадіяними ще залишається 114,5 тис.га. 270 земельних ділянок планується виставити на аукціон з метою продажу права оренди на них.

Ми розробили єдину електронну форму збору даних використання земель сільськогосподарського призначення в розрізі місцевих рад, об’єднаних територіальних громад, районів та області. Департамент агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації спільно з Головним територіальним управлінням юстиції в Львівській області створили алгоритми правового та ефективного використання земель сільськогосподарського призначення. У всіх районах області провели навчання з головами сільських рад. Цю роботу продовжимо цього року.

 – Актуальним залишається питання використання земельних паїв. Яка зараз ситуація на Львівщині?

– У 2017 році у нашій області укладено 266,2 тис. договорів оренди на використання земельних паїв на загальну площу 326,7 тис. га, що на 10,1 тис. га більше ніж у 2016 році. За укладеними договорами нараховано 474 млн грн орендної плати, що на 113 млн грн. більше, ніж минулоріч.

– Яких урожаїв досягли наші аграрії у 2017 році?

– Виробництво зерна більше 1 млн тонн впродовж п’ятьох років уже стало базовим для Львівщини. Зростання виробництва відбулося як за рахунок збільшення площ посівів, так і за рахунок збільшення врожайності. Середня урожайність зернових у 2017 році склала 47,6 ц/га, що на 0,6 % більше середньої урожайності у 2016 році та 1,2% по Україні.

Високі врожаї ранніх зернових отримали: ПП «Західний Буг» Радехівського району – (урожайність 67,4 ц/га), ПП «Агрофірма Дзвони» Перемишлянського району – (урожайність 63,4 ц/га), ФГ «ФГ «Олком» Буського району (урожайність 61,7 ц/га), ФГ «Русилів» Буського району (урожайність 61,0 ц/га).

В області середня врожайність соняшнику – 21,1 ц/га. Найвищих показників урожайності соняшнику досягнуто в господарствах Жидачівського району (ПАФ «Батько і син» – 36,1 ц/га, ТзОВ «КП Агроінвест» –34,0 ц/га ТзОВ «Вінал Агро» – 30,5 ц/га,) та Стрийського району (МПП «Обрій» – 26,1 ц/га.

Господарство Миколаївського району ТзОВ «Біорена» збирали цукрові буряки з урожайністю 759 ц/га. Трохи менші врожаї отримали ПП «Західний Буг» Радехівського району та ФГ «Русилів» Буського району – урожайність 560 ц/га ).

У 2017 році збільшились посіви сої на 8,0 тис.га. Середня урожайність – 23,3 ц/га та збільшилась у порівнянні до 2016 року на 0,5 ц/га. Найкращі приклади урожайності по збиранню сої : ПП «Лугове» Бродівського району – 31,7 ц/га; ТзОВ «Підгірці» Буського району – 30,7 ц/га, ФГ «Батюх М.М.» Сокальського району – 27 ц/га, ТОВ «Броди Агро» Бродівського району – 25,8 ц/га.ё У 2017 році обсяг виробництва валової сільськогосподарської продукції складає 9,8 млрд.грн. Індекс виробництва валової сільськогосподарської продукції за 2017 рік склав 105,7 % до минулого року. Зростання досягнуто за рахунок збільшення обсягів виробництва продукції рослинництва на 6,9% та продукції тваринництва на 3,9% до минулого року. За темпами виробництва валової сільськогосподарської продукції Львівщина посідає 3 місце, за обсягами виробництва 14 місце серед регіонів України. У 2016 році збільшено виробництво цукрових буряків на 15,8 % (вироблено 785,3 тис.тонн), овочів на 5,3% (510,9 тис.тонн), картоплі на 4,6% (1,7 млн тонн), м’яса (в живій вазі) на 2,1% (178,2 тис.тонн), яєць на 1,5% (554,5 млн штук). Сільгоптоваровиробники зменшили обсяги виробництва молока на 2,7% (528,5 тис.тонн), зерна на 4,4% (1,4 млн тонн).

У нашій області динамічно розвивається дрібне тваринництво та птахівництво. За темпами збільшення поголів’я птиці всіх видів область посідає перше місце серед регіонів України (9484,7 тис.гол.), овець та кіз (31,6 тис.гол.) – 6 місце, свиней (325,2 тис.гол.) – 7 місце.

Проблемним залишається зменшення поголів’я ВРХ. Динаміка зменшення поголів’я ВРХ спостерігається в обох категоріях господарств, причому в сільськогосподарських підприємствах більшими темпами.

Індекс обсягів виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів за 2017 року в порівнянні до 2016 становить 108,4 %. Збільшено обсяги виробництва м’яса та м’ясопродуктів, олії та тваринних жирів, молочних продуктів, хліба, хлібобулочних і борошняних виробів, готових кормів для тварин, напоїв тощо.

 – А як із експортом?

– Зростає у порівнянні з минулим роком. За 2017 рік експортовано продукції на суму 423,4 млн дол.США. Вартість експортних поставок на 96,1 млн дол. США перевищує імпорт.

Збільшилися у порівнянні з 2016 роком поставки цукру і кондитерських виробів з цукру – в 4,6 раза, яєць птиці, натурального меду – втричі, плодів та їстівних горіхів – у 1,4 раза, жирів та олій — на 32,0%. Сільськогосподарські виробники експортують зерно, ріпак, сою в країни Європейського Союзу (Францію, Італію, Австрію, Швейцарія, Литва, Польща), країни Азії та Африки. Овочеві культури плоди та їстівні горіхи – в основному до Польщі, Швейцарії, Румунії, Іспанії, Італії, Чехії, Франції, Німеччини, Латвії, Молдови. Олію та відходи від олійного виробництва (макуху), яйця птиці, натуральний мед – до Литви, Латвії та Польщі.

– Львівщина упродовж кількох років активно впроваджує інвестиційні проекти. Якою була ситуація у 2017 році?

– У 2017 році в нашій області реалізовувалось 32 інвестиційних проекти. Торік із залученням інвестицій на Львівщині ввели в дію та розширили виробничі потужності шість аграрних підприємств. Зокрема, ТзОВ «Літинське» у Дрогобицькому районі реконструювало тваринницькі приміщення для утримання 1,6 тис. голів свиней. ТзОВ «Галіція Грінері» у м. Буськ ввело в дію другу секцію теплиці для вирощування салату на площі 4800 кв.м. ФГ «Меринос –Захід» Дрогобицького району відкрило тваринницькі приміщення для утримання 700 кіз. ТзОВ «Барком» Золочівського району ввело в дію цех з виробництва сиру потужністю 300 кілограмів на добу. ПП «Глиняни Агро», що на Золочівщині, відкрило забійний цех потужністю 250 голів свиней за добу. ФГ «Коза –Дереза» у Перемишлянському районі реконструювало тваринницьке приміщення для утримання 300 кіз. Залучення інвестицій та відкриття нових потужностей стало можливим, в тому числі, завдяки роботі відділу супроводу інвестиційних проектів Львівської ОДА. На цьому не зупиняємося. У 2018 році очікуємо на впровадження ще сорока. Серед них – реконструкція і будівництво 15 тваринницьких приміщень, двох фруктосховищ, 10 елеваторів, забійного цеху тощо.

 – Відомо, що на Львівщині реалізовуються і міжнародні проекти у галузі сільського господарства.

– Так, у співпраці із Львівською аграрною дорадчою службою в рамках реалізації Українсько-Канадського проекту «Розвиток молочного бізнесу в Україні» відкрито 11 молочних сімейних ферм у господарствах населення за участі Канадського проекту. Створили 12 об’єктів доїння корів на пасовищі, 9 пунктів штучного осіменіння. Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук особисто передав сучасний молоковоз для КО «Рівноправність».

У 2017 році лабораторія, яка працює у рамках проекту, провела дослідження 100 тисяч зразків, що сприяло підвищенню якості та сортності молока, закупленого молокопереробними підприємствами. Загалом у Львівській області нараховується 101 молочна сімейна ферма. З Канадським проектом працює 31 сімейна ферма та 10 кооперативів, які на налічують 700 учасників. Упроваджуємо ще один цікавий проект – «Підвищення інформованості та оцінка потенціалу валоризації високоякісних харчових продуктів у Львівській області», за підтримки Посольства Франції в Україні та Міністерства закордонних справ та міжнародного розвитку Франції. За результатами першої фази проекту відібрано три місцеві продукти (квасоля, мед, бринза). Зареєстрований новий кооператив з вирощування квасолі «Стрийський Ясь», зібрано 800 кг квасолі. Розроблена торгова марка «Стрийський Ясь».

Проводиться робота з виробниками меду у Львівській області, та розробляється для них колективна маркетингова стратегія для просування унікального «Карпатського меду».

– Знаємо про ще один цікавий проект, який викликав інтерес навіть у профільного міністерства?

– 19 серпня 2017 року запрезентовано проект «Створення агротуристичного кластера ГорбоГори». Створення комплексного агро- туристичного продукту за рахунок поєднання туристичного потенціалу міста Львова та сільського агро-туризму районів Львівської області дасть можливість розвиватись як місцевим фермерам, туристичним об’єктам, бізнесу, так і селам та місцевим жителям. Учасники кластеру створили сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «ГорбоГори», засновниками якого стали фермери Пустомитівського району. Крім цього, в рамках агротуристичного кластера «ГорбоГори» коштом обласного бюджету розвитку відкриється фермерський магазин в м. Пустомити. Розробили та подали на конкурс проект секторальної підтримки «Розвиток сільського підприємництва та інфраструктури агроту- ристичного кластера «ГорбоГори» на суму 27,6 млн грн.

– Львівщина має великі історичні традиції кооперативного руху. А як зараз ситуація?

– У Львівській області працюють 30 сільськогосподарських кооперативів. З них чотири – з обробітку землі та збирання врожаю, 11 – молочарських, два – м’ясних, 8 – плодоовочевих, 5 –зернових. У 2017 році створені два сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи: СОК «ГорбоГори» Пустомитівського району, який вже налічує 11 членів, та СОК «Стрийський Ясь» Стрийського району з вирощування квасолі ясько, що налічує три особи.

Тішимося, що проект, який зініціював наш департамент, «500 успішних сімейних господарств» отримав підтримку у нашій області. У планах на 2018 рік – у рамках проекту функціонування двох кооперативів і закладка 10 га малини.

– Департамент агропромислового розвитку проводить чимало подій, які викликають зацікавлення у жителів області.

– На початку хочу сказати, що у січні цього року свої двері для аграріїв області відчинив Консультаційно-дорадчий центр. Відтепер фермери та сільгоспвиробники області зможуть отримати фахову консультацію щодо програм підтримки, дорадчі послуги та практичні навички із написання проектів. Центр діє при нашому департаменті.

Тепер до відповіді на Ваше запитання. У 2017 році на Львівщині провели понад 90 аграрних подій. Серед масштабних – виставка «Агротехніка 2017», міжнародний форум «Агропорт захід-2017», XXIX Міжнародна агропромислова виставка «Агро-2017», фестиваль «Кращий господар Львівщини», фестиваль гостинності та ресторанного бізнесу «HoReCa Show Lviv», міжнародна агропромислова виставка «ЄвроАгро 2017». Торік у межах заходів ми підписали низку важливих для розвитку галузі угод, серед яких Меморандум про співпрацю в галузі агропромислового комплексу з Харківською та Херсонською ОДА, а також Меморандум про вступ Львівської області до Європейської мережі кулінарної спадщини.

Також у 2017 році провели чотири дні поля з демонстрацією насінницьких посівів, фестиваль органічної продукції «Стрий- Органік-Фест» та загальноукраїнську ветеринарну конференцію із виставкою сучасної медичної техніки, ветеринарних препаратів та засобів догляду за тваринами. Минулого року продовжили започатковану у 2016 році практику проведення «мандрівних» ярмарків «Добрі традиції Галичини». Метою ярмарків є доступ виробників до ринку збуту, а споживачів до якісної продукції за цінами виробників. Ярмарки проведено у 19 районах області та ярмарок у Львові.

Уперше за останні 5 років відбулось навчання для дорадників у Львівській області. Участь у навчаннях прийняли більше 100 представників Львівської, Рівненської, Тернопільської, Івано-Франківської, Київської, Черкаської, Чернігівської та Хмельницької областей, за результатами яких видано кваліфікаційні свідоцтва.

– Не можна обминути питання про те, яку бюджетну підтримку отримали наші аграрії у 2017 році?

– На підтримку аграріїв області минулоріч із бюджетів усіх рівнів було спрямовано 73,3 млн грн. Зокрема, сільськогосподарські товаровиробники отримали з державного бюджету 58,2 млн грн. З обласного бюджету залучено 11,2 млн грн, з районних бюджетів –3,9 млн грн. Зазначу, що на початку цього року аграріям області презентували новий інструмент доступу до фінансових та матеріально-технічних ресурсів – аграрну розписку.

Департамент агропромислового розвитку протягом 2017 року реалізовував Комплексну програму підтримки та розвитку агропромислового виробництва Львівської області на 2016 – 2020 роках. У 2017 році на виконання заходів Комплексної програми з обласного бюджету виділено 11,2 млн грн. Бюджетні кошти спрямовувались на наступні заходи:

На фінансову підтримку суб’єктів господарювання агропромислового комплексу, фізичних осіб шляхом компенсації відсотків за кредитами (позиками), залученими у банківських установах чи кредитних спілках в національній валюті із обласного бюджету виділено 1800,0 тис.грн. (підтримку надано 28 суб’єктам господарювання). Підтримка за рахунок коштів обласного бюджету дозволила здешевити виробникам сільськогосподарської продукції більше 23,5 млн грн. кредитів, які спрямовані на придбання 6 тракторів, 1 комбайна, 1 автомобіля, 6 одиниць с/г техніки, запчастин, насіння, кормів для тварин, ветпрепаратів, молодняка курчат та індика, паливо- мастильних матеріалів, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, тощо.

У поточному році, вже другий рік поспіль, здійснюється кредитування дрібних товаровиробників області, на яке спрямовано біля 80% коштів програми – 8,2 млн грн. Кредити надавались Львівським обласним фондом підтримки індивідуального житлового будівництва на селі на поворотній основі під 5% річних з відстроченням повернення основної суми зобов’язання до одного року переможцям конкурсу бізнес-планів із здійснення діяльності в агропромисловому комплексі у розмірі до 500 тис. грн. терміном до 5 років.

У 2017 році 22 позичальники отримали кредити на реалізацію бізнес-планів. Завдяки підтримці аграрії придбали вісім одиниць самохідної техніки (трактори, комбайн), 13 одиниць с/г техніки, 10 голів корів м’ясної породи (Волинська) та 100 голів племінних свиней, 5000 штук зарибку сома, холодильне обладнання, конструкції для будівництва теплиці та овочесховища, обладнання для виробництва круп та переробки с/г продукції на корм, для доїння кіз, системи зрошення, закладено 3 га ягідників.

На фінансову підтримку суб’єктів господарювання в галузі сільського господарства у вигляді дотації на площу угідь, на яких проводились заходи із збереження та відтворення родючості ґрунтів виділено 1200,0 тис.грн. Дотації отримали 28 підприємств. Спрямування коштів на дотації сприяло проведенню на площі 9 тис. га збагачення ґрунтів біологічним азотом після використання інокулянтів азотофіксуючих мікроорганізмів, на площі 0,5 тис. га – сидерації ґрунтів та проведено вапнування на площі 3 тис.га.

На завершення, не можемо оминути питання про те, які цілі та завдання ставить перед собою аграрна Львівщина на 2018 рік:

Насамперед, продовжуватимемо аудит землі. За рахунок цього маємо намір збільшити посівну площу щонайменше на 15 тис. га.

Надалі сприятимемо в реалізації інвестиційних проектів, яких плануємо відкрити щонайменше десять.

Реалізовуватимемо проекти Агротуристич- ний кластер «Горбогори»; налагодження логістики молока у кооперативі «Покрова»; впровадження первинної переробки та сушки овочів у кооперативі «Агродвір».

Працюватимемо над розвитком органічного виробництва у нашій області. Координуватимемо діяльність консультаційно- дорадчого центру в сфері АПК.

Про роботу агропромислового комплексу у Львівській області постійно інформуватимемо громадськість. Вважаю, що ми маємо всі передумови для подальшого розвитку агропромислового напряму, який у нас динамічно розвивається. Маємо про що розповісти як нашим краянам, так і жителям іншим областей України. Тому щиро запрошую усіх до нас на Агропорт. Усі, хто завітає на Львівщину, не пошкодує — отримає чимало цікавої інформації, поспілкується з цікавими людьми і насолодиться красою чарівної Львівщини.

Дякую за розмову. Бажаю успіху.

Розмовляла Надія ГЕРБОВКА.